Skärskada.

10 000 tillbud av skärskador i vården

2010-08-02

Skärskador av vassa instrument är vanliga inom hälso- och sjukvården. Vårdförbundet har i en undersökning visat att 80 procent av 1 000 tillfrågade medlemmar råkat ut för sådana tillbud. Men bara vart femte skärskada utreds och ännu färre åtgärdas på arbetsplatsen. Varje år inträffar mellan 5 000 och 10 000 tillbud av skärskador i vården. Det här projektet syftar till att minska skärskadorna i vården genom att ta fram konkreta råd om hur skadorna kan förebyggas.

Vägen dit kräver metoder för riskidentifiering och kännedom om åtgärdsteknik och om hur risker kan minskas genom förändringar i organisationen på vårdens arbetsplatser. Projektet kommer också att beakta risken för skärskador i angränsande verksamheter som till exempel städning och hantering av tvätt inom vården. 

I ett första steg ska de vanligaste typerna av skärskador identifieras. Därefter gäller det att identifiera åtgärder som är enkla att använda, lätta att integrera i arbetsrutinerna och nyttiga för verksamheten på flera sätt, till exempel genom att minska kostnaderna eller öka patientsäkerheten.

I ett avtal på EU-nivå mellan arbetsgivare och arbetstagare inom vården har parterna kommit överens om att förebygga skärskadorna i branschen. Detta avtal ligger till grund för ett kommande EU-direktiv, som är generellt formulerat. Ett syfte med projektet är därför att komplettera EU-direktivet med konkreta råd om hur skärskadorna ska förebyggas.

Projektet genomförs av Svenska Miljöinstitutet, IVL, i samarbete med en referensgrupp med representanter för arbetsgivare och arbetstagare i vården, samt Arbetsmiljöverket. Projektledare är professor Ann-Beth Antonsson vid IVL. Projektet finansieras av AFA Försäkring med 1,8 miljoner kronor.

10 000 tillbud av skärskador i vården

 

Varje år inträffar mellan 5 000 och 10 000 tillbud av skärskador i vården. Men bara vart femte skärskada utreds och ännu färre åtgärdas på arbetsplatsen. Det här projektet syftar till att ta fram konkreta råd om hur skadorna kan förebyggas.

Ann-Beth Antonsson, IVL.

Ann-Beth Antonsson            Foto: Anna Holmgren

Forskarna ska också studera risken för skärskador i städning och vid hantering av tvätt inom vården.  De identifierar först de vanligaste typerna av skärskador, och tar fram åtgärder som är enkla att använda och nyttiga för verksamheten till exempel genom att de minskar kostnaderna eller ökar patientsäkerheten.

Svenska Miljöinstitutet, IVL, genomför projektet i samarbete med arbetsgivare och arbetstagare i vården, och Arbetsmiljöverket. Projektledare är professor Ann-Beth Antonsson vid IVL.

skärskador

Lämna en kommentar!

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.